NİÇİN YAPILIR
NASIL YAPILIR
NE ZAMAN YAPILIR
ÖRNEK SORULAR
BASIN ODASI
YARIŞMA AFİŞLERİ
100 TEMEL ESER ORTAOKUL
100 TEMEL ESER LİSE
FOTOĞRAFLAR
VİDEOLAR
KİTAP TANITIMLARI
AKLA TAKILAN SORULAR
BİZE YAZIN
DUYURULAR
YARIŞMA ONAYI
  SIKÇA SORULAN SORULAR
  

KILIÇASLAN EĞİTİM KURUMLARI VE KAYSERİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN BİRLİKTE DÜZENLEDİĞİ İLKÖĞRETİM VE LİSELER ARASI 5. ULUSAL 100 TEMEL ESER KİTAP OKUMA YARIŞMASI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

 

1. Ortaokullar ve Liselerarası 5. Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması nedir?

Kayseri ve Civarındaki şehirlere yönelik olarak üç sene bölge düzeyinde yapılan bu yarışma, iki yıldır Türkiye geneline yayılarak ULUSAL olarak devam etmektedir. Yarışma, tek oturumluk sınav şeklindedir. Tertip heyetince belirlenen 12 kitaptan, çoktan seçmeli tarzında toplam 100 soru sorulacak. Cevap formları aynı gün içerisinde optik okuyucuda okutularak sonuçlar belirlenerek ödül töreninde dereceler ilan edilecektir. Dereceye girenler ödülünü törenle alacaklardır.

 

2. Ortaokullar ve Liselerarası 5. Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması’nın amacı nedir?

Yarışma şartnamesinin 2. maddesinde bu husus belirtilmiştir: “Türk Millî Eğitimi’nin genel amaçları doğrultusunda; Türkiye genelindeki bütün Ortaokullar Okulları 6’ncı, 7‘nci ve 8’inci sınıflar ile Lise 9’uncu,10’uncu,11’inci ve 12. sınıflar arasında dikkatleri kitaba çekmek ve yoğunlaştırmak, kitap okumaya olan ilgiyi artırmak, öğrencinin okuduğu kitaba göre anlama seviyesini görmesini sağlamak, kendine güven duygusunu geliştirmek, okulunu temsil etme bilincini kazandırmaktır.”

 

3. Ortaokullar ve Liselerarası 5. Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması için okunacak kitaplar nelerdir?

Yarışmada Ortaokullar okullarının okumaları gereken kitaplar ve yayınevleri şöyledir:

 

S. NO:

KİTABIN ADI

YAZARI

YAYINEVİ

 

1

Çocuklara Karagöz ile Hacivat

Ünver Oral

Nar

120

2

Yalnız Efe

Ömer Seyrettin

Zambak

64

3

Havaya Uçan At

Peyami Safa

Damla

125

4

Benim Küçük Dostlarım

Halide Nusret Zorlutuna

Timaş

146

5

Bitmeyen Gece

Mithat Enç

Ötüken

342

6

Eşref Saati

Şevket Rado

Bilge Kültür Sanat

144

7

Andersen Masalları

Andersen

Zambak

104

8

Üç Silahşorlar

Alexander Dumas

Gonca

264

9

Heidi

Johanna Spyri

Zambak

144

10

Billur Köşk Masalları

Tahir Alangu

YKY

352

11

Pollyanna

Eleanor Porter

Zambak

168

 

 

 

Yarışmada LİSE ÖĞRENCİLERİNİN okumaları gereken kitaplar ve yayınevleri şöyledir:

 

S.NO:

KİTABIN ADI

YAZARI

YAYINEVİ

 

1

Kutadgu Bilig'den Seçmeler

Yusuf Has Hacib

Zambak

112

2

Gazoz Ağacı

Sabahattin Kudret Aksal

YKY

347

3

Hikâyelerden Seçmeler

Ömer Seyfettin

Zambak

184

4

Kuyucaklı Yusuf

Sabahattin Ali

YKY

220

5

İki Şehrin Hikâyesi

Charles Dickens

Zambak

280

6

Osmancık

Tarık Buğra

Ötüken

356

7

Kelile ve Dimne

Beydeba

Zambak

184

8

Gün Olur Asra    Bedel

Cengiz Aytmatov

Ötüken

426

 

4. Yarışma için şartnamede belirlenen kitapların illaki belirtilen yayınevlerinin kitaplarının mı okunması lâzımdır?

Yarışma için belirlenen kitapların bazılarının birden fazla yayınevince basılmış nüshaları var. Aynı yazarın normalde aynı içeriğe sahip olması gereken kitaplar farklı yayınevlerince bazı bölümlerin çıkarıldığı önceki yıllarda karşılaştığımız bir gerçektir. Bu sebeple, yarışmaya katılan öğrencilerimizin aynı yazarın farklı yayınevine ait kitaplarını okudukları takdirde bir mağduriyet yaşamamaları için belirtilen yayınevlerine ait olanları okumalarını tavsiye ediyoruz.

 

5. Ortaokullar ve Liselerarası 5. Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması’nda sorulacak soruların özellikleriyle ilgili olarak neler söyleyebilirsiniz?

Yarışmada çoktan seçmeli, 100 adet soru sorulacağını ifade etmiştik. Sorular, ilgili eserin okunduğunu, kavrandığını ölçmeye yönelik ve nitelikte olacaktır. Daha önceki yıllarda yapılan yarışmalara ait soru örnekleri web sitemizdeki “Örnek Sorular” menüsünden temin edilebilir. Ayrıca sorular, Ortaokullar için 4 seçenekli, liseler için 5 seçenekli olacaktır.

 

6. Yarışma için şartnamede belirtilen kitapların belirtilen yayınevlerinde basılmış olanlarını bulmadık ne yapmamız lazım?

Kitapları, bulunduğunuz şehirdeki kitapçılardan temin edebileceğiniz gibi

www.nt.com.tr

http://www.kitapnehri.com/

gibi internet kitap sitelerinden toplu olarak alabilirsiniz.

Kayseri'deki

NT : 0(352) 231 63 18
AKABE : 0(352) 222 20 65
ULAŞ : 0(352) 222 04 08

gibi kitabevlerinden de kitapları temin edebilirsiniz.

 

7. Ortaokullar ve Liselerarası 5. Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması’na başvuru nasıl yapılacaktır?

 

a) Başvurular, 25 Şubat 2013 – 5 Nisan 2013 tarihleri arasında internet üzerinden yapılacaktır. Her okul, http://www.kilicaslan.k12.tr web adresindeki yarışmayla ilgili bölümde belirtilen alanları eksiksiz dolduracaktır. Yarışma ekibindeki öğrenciler, son başvuru tarihinden sonra değiştirilemez.

8. Ortaokullar ve Liselerarası 5. Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması’na kimler başvurabilir?

a) Yarışmaya, Türkiye genelindeki bütün ortaokulların 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarında okuyan öğrenciler ile liselerin 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarında okuyan öğrenciler katılabilirler.

b) Yarışmaya her okul, en fazla iki öğrenci ile katılabilir. Bu öğrenciler, okulun kendi içinde oluşturacağı bir kurul tarafından seçilecektir.

9. Ortaokullar ve Liselerarası 5. Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması’na ne zamana kadar müracaat edilebilir? Son müracaat tarihi nedir?

Yarışmamıza okullar, 25 Şubat 2013 Pazartesi gününden itibaren 5 NİSAN 2013 Cuma günü saat: 17.00’ye kadar müracaatta bulunabilirler. Bu tarihten sonraki müracaatlar kabul edilmeyecektir.

        

10. Ortaokullar ve Liselerarası 5. Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması ne zaman ve nerede yapılacaktır?

Yarışma, 12 MAYIS 2011 CUMARTESİ SAAT: 10.00’da Kayseri KILIÇASLAN EĞİTİM KURUMLARI SINAV MERKEZLERİNDE yapılacaktır.

 

11. Ortaokullar ve Liselerarası 5. Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması’na katılacak öğrencilerden uzaktan gelenler için “barınma ve konaklama” konularıyla ilgili olarak neleri bilmeliyiz?

Şehir dışından gelecek öğrencilerin ve danışman öğretmenin geliş-gidiş yol masrafları katılımcılara aittir. Yarışmanın yapılacağı 11 Mayıs 2013 günü kahvaltı ve öğle yemeği kurumumuz tarafından verilecektir. Kayseri’ye uzak şehirlerden gelecek yarışmacı iki öğrenci ve bir danışman öğretmen için 10 Mayıs 2013 Cuma akşamı konaklama imkânı sağlanacaktır. Konaklama talebinin ilgili danışman öğretmeni tarafından, 3 Mayıs 2013 Cuma akşamına kadar 100temeleser@kilicaslan.k12.tr e-posta adresine iletilmesi gerekmektedir.Şehir dışından gelecek öğrencilerin ve danışman öğretmenin geliş-gidiş yol masrafları katılımcılara aittir. Yarışmanın yapılacağı 11 Mayıs 2013 günü kahvaltı ve öğle yemeği kurumumuz tarafından verilecektir. Kayseri’ye uzak şehirlerden gelecek yarışmacı iki öğrenci ve bir danışman öğretmeni için 10 Mayıs 2013 Cuma akşamı konaklama imkânı sağlanacaktır.

12. Yarışmanın bitiminde memleketlere dönüş biletini en erken saat kaça almamız gerekir?

 

     Yarışmanın ödül töreni saat 14.00 ila 16.00 arasında yapılacağı gerçeğinden hareketle,         dönüş biletlerinin saat: 17.00 sonrasına alınmasında fayda vardır. Çünkü ödül sahipleri, ödülünü almak için törende hazır bulunmak zorundadırlar.